Rebranding systemu identyfikacji ZTM
Zakres:
STRATEGIA KOMUNIKACJI
VISUAL DESIGN
KREACJA KAMPANII
MATERIAŁY BRANDINGOWE
WEB & SOCIAL MEDIA
Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) powstał z połączenia organizatorów transportu zbiorowego na terenie Śląska: KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy. Jest to największy obszarowo organizator transportu publicznego w Polsce (autobusy, tramwaje i trolejbusy). Obejmuje w sumie 57 miast i gmin.
Kiedy zaproszono mnie do współpracy, ZTM dysponował Systemem Identyfikacji Wizualnej opartym na bardzo wyrazistej kolorystyce: fuksji (magenty), żółci i granatu oraz geometrycznych formach powstałych z połączenia „ptaszka” znajdującego się w logotypie nad literą „M”. W systemie nie przewidziano zdjęć ani tradycyjnych ilustracji.
CELE: Podstawowym celem był rebranding dotychczasowego Systemu Identyfikacji ZTM – złagodzenie krzykliwego i ostrego w formie brandingu, dodanie „ludzkiego” pierwiastka oraz uproszczenie kolorystyki wyłącznie do żółci i czerni. Chciano maksymalnie stonować przekaz wizualny, przy wykorzystaniu prostych form graficznych, bez udziału zdjęć jako dominującego elementu projektów. Nadrzędna miała być czytelność przekazu i funkcja informacyjna.
Rebranding miał być wprowadzany stopniowo na wszystkich kanałach i możliwie łagodnie – bez rewolucji. Moim zadaniem było również przeprojektowanie dotychczasowych materiałów i projektowanie nowych.

DZIAŁANIA: Koncepcja polegała na wykonaniu prostych, realistycznych rysunków nawiązujących do ofert i tematyki związanej z transportem, a następnie łączenie ich z wyrazistą typografią – bez zmiany dotychczas używanych czcionek, co wraz z zachowaniem kolorystyki (tylko żółtej, ale wyraźnie eksponowanej) ułatwiało płynne i bez szokowe wprowadzanie rebrandingu.
Pomysł wykorzystania rysunków nawiązywał również do identyfikacji Śląskiej Karty Usług Publicznych (usługi działającej w ramach ZTM), którą miałem przyjemność wcześniej projektować.
Poniżej przykład grafiki przejściowej z poprzedniej identyfikacji w nową (City Light).
Zachowana została dotychczasowa kolorystyka i geometyczne elementy z których stopniowo rezygnowaliśmy. Wprowadzane zostały rysunki i dominacja koloru żółtego.

EFEKT: Spójny przekaz na wszystkich kanałach komunikacji, oparty na połączeniu typografii i rysunkach. Udało się zbudować identyfikację o silnym walorze informacyjnym i dużej rozpoznawalności. W wyniku 2-letniej współpracy wykonałem kilkadziesiąt rysunków, projektów i layoutów na wszystkie kanały komunikacji: od printu, prasy, mediów internetowych, social mediów po aplikację mobilną.
Poniżej przykładowe projekty pod print (outdoor, plakaty, broszury, ulotki…), internet oraz social media.











Wygrałem konkurs zorganizowany przez ZTM Katowice, skierowany do agencji i projektantów, na projekt kalendarzy na rok 2022 o tematyce komunikacji miejsckiej na Śląsku.

Zaprojektowałem również linię layoutów do komunikacji z firmami / pracodawcami, która miała nawiązywać do nowej identyfikacji, ale również nieco się od niej odróżniać. Wprowadzone zostały zdjęcia, co nadało bardziej formalny charakter i sygnał, że oferty kierowane są do innej grupy odbiorców.
Poniżej przykład pierwszej broszury, która powstała jeszcze z użyciem pierwotnej kolorystyki. Dalej przykładowe projekty (city light, rollup, broszury, bannery) – po rebrandingu.





W 2023 roku wykreowana zostałą nowa marka Transport GZM, która weszła w struktury Metropolii. Stworzono nową identyfikację i wizerunek (bez mojego udziału).